Správní rada a revizor

Doc. MUDr. MgA. Kateřina Rusinová, Ph.D.
Předsedkyně správní rady
Doc. MUDr. MgA. Kateřina Rusinová, Ph.D.
Kateřina se s paliativní medicínou poprvé setkala na stáži v nemocnici Saint-Louis v Paříži v letech 2007–2008. Na dalších pracovištích ve Francii a v USA získávala zkušenosti s klinickým výzkumem v této oblasti a podílela se na řadě velkých mezinárodních studií. Pracovala 6 let jako editor časopisu Intensive Care Medicine, v roce 2020 založila odborný časopis Paliativní medicína (oficiální časopis České společnosti paliativní medicíny České lékařské společnosti J. E. Purkyně) a působí v něm jako vedoucí redakční rady. Od roku 2021 je přednostkou historicky první Kliniky paliativní medicíny v ČR, společného pracoviště 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

MUDr. Ondřej Kopecký, MHA
Člen správní rady
MUDr. Ondřej Kopecký, MHA
Ondřej je primářem Kliniky paliativní medicíny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. V roce 2021 se stal předsedou České společnosti paliativní medicíny. Dlouhodobě se věnuje rozvoji paliativních týmů v českých nemocnicích jak v rovině odborné, tak v rovině organizační a manažerské. Zásadní zkušeností pro něj byly pracovní pobyty a stáže v německých nemocnicích, zejména na paliativní klinice univerzitní nemocnice v Mnichově. V oblasti paliativní medicíny se významně zasadil o zavádění konceptu časné paliativní péče, zvláštní úsilí vkládá do rozvoje etických a spirituálních témat v kontextu paliativní péče.

Adéla Komrzý
Členka správní rady
Adéla Komrzý
Adéla je filmová režisérka, autorka dokumentu o paliativním týmu VFN Jednotka intenzivního života.
Adéla studovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2020 absolvovala studium dokumentární tvorby na FAMU. Film Jednotka intenzivního života (2021) měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a získal mnoho ocenění, jako například Českého lva, Cenu kritiků či Cenu Pavla Kouteckého, a byl prezentován i na mnoha zahraničních festivalech. Její nejnovější film Zkouška umění (2022) získal hlavní cenu a cenu filmových kritiků FIPRESCI ve své kategorii na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde měl také svou světovou premiéru.

Martina Břeňová
Revizorka
Martina Břeňová
Martina je ředitelkou Nadace Open Society Fund Prague. Profesionálně se zabývá filantropií podporující systémové změny a tématem inovativní spolupráce soukromého, občanského a veřejného sektoru. Osm let působila jako ředitelka pro programy a rozvoj Nadačního fondu Avast, který podpořil systémový rozvoj paliativní péče v České republice. Pracovala pro organizaci Člověk v tísni, Nadaci VIA, Českou filharmonii nebo pomáhala založit Nadační fond Eduzměna. Vzdělávání získávala na Filozofické fakultě MU v Brně, na Yale University v New Haven a je absolventkou programu Philanthropy for Impact pod vedením Harvard Kennedy School.
Lidé v nadačním fondu

Markéta Červenková
Výkonná ředitelka
Markéta Červenková
Markéta působí jako psycholožka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde se oblasti paliativní péče věnuje od roku 2016. Jako odborný asistent se na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy podílí na implementaci výuky paliativní medicíny. V rámci postgraduálního studia na 1. LF UK působila ve výzkumných týmech Laboratoře neuropsychologie Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se publikační činností, ve spolupráci s University of Amsterdam a University of Pennsylvania, soustředila na zlepšení podmínek neuropsychologické klinické diagnostiky v prostředí České republiky. Průsečíkem její výzkumné a klinické práce je podpora zlepšení kvality života pacientů se závažným onemocněním. Souběžně získávala zkušenosti projektového řízení v soukromém a komerčním sektoru.
+420 737 254 252
Veronika Brumlichová
Provozní ředitelka
Veronika Brumlichová
Veronika velkou část svého profesního života strávila na manažerských pozicích v nadnárodních reklamních a marketingových agenturách. Její doménou je kvalitní klientský servis. Nezná spojení „to nejde“, místo toho hledá cesty, jak věci posunovat dopředu. K tomu jí pomáhá vrozená komunikativnost, pragmatické uvažování, empatie a léty prověřený projektový management. Aktuálně své zkušenosti aplikuje v rodinné firmě, kterou založila a která se zaměřuje na dotační poradenství a servis v oblasti životního prostředí. S týmem Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN se poznala v době, kdy s rodinou pomáhala svému bratrovi projít těžkým životním obdobím. Společně se tak stali jedněmi z protagonistů dokumentu Jednotka intenzivního života. Účastnila se řady premiérových besed po celé ČR, kde svoji zkušenost sdílela s širokou veřejností, aby tak pomohla k šíření povědomí o paliativní péči. V Nadačním fondu má Veronika jednu z klíčových rolí provozní ředitelky.
+420 602 655 344
Martina Plechatová
PR specialista
Martina Plechatová
Martina ještě během studií začala pracovat v redakci odborného týdeníku Marketing & Media a vydavatelství Economia byla věrná přes deset let. Příležitostně přispívala články i do
firemních či lifestylových magazínů. Později vyměnila svět médií za korporát. Starala se o media relations v Nadaci ČEZ a postupně začala pronikat i do oblasti interní komunikace. Ve volném čase se věnuje expertnímu dobrovolnictví. Vedla pohybový kurz v organizaci Elpida, která se zaměřuje na volnočasové a vzdělávací aktivity seniorů, a je členkou obsahového týmu iniciativy česko.digital. V Nadačním fondu si Martina vzala za své veškeré PR aktivity a ráda zodpoví vaše dotazy nebo zprostředkuje kontakt s jeho vedením a členy správní rady.
+420 739 323 552
Odborná rada Grantového programu rozvoje vzdělanosti v oboru paliativní péče
PhDr. Martin Loučka, Ph.D.
Člen odborné rady
PhDr. Martin Loučka, Ph.D.
Martin je ředitel Centra paliativní péče, psycholog, odborný asistent na oddělení lékařské psychologie 3. LF UK. Paliativní péči studoval v doktorském programu na Lancaster University v Anglii, jako stipendista Fulbrightovy komise působil na Icahn School of Medicine v New Yorku. Je vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP. Za svou práci na rozvoji paliativní péče získal řadu ocenění. Absolvoval program Palliative Care Education and Practice na Harvard Medical School a v roce 2019 získal stipendium nadačního fondu Abakus pro lídry v paliativní péči. Pracoval jako psycholog dětského podpůrného týmu ve FN Motol a dospělého paliativního týmu ve FN Královské Vinohrady.
MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.
Člen odborné rady
MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D
Onřej je onkolog, paliatr, vedoucí Centra paliativní péče v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, místopředseda České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP. Od poloviny 90. let se podílí na rozvoji paliativní péče v České republice, a to vzděláváním odborníků na Lékařské fakultě Masarykovy Univerzity v Brně a na IPVZ v Praze, dále budováním a prosazováním obecné i specializované paliativní péče v ČR. Je autorem řady odborných článků, kapitol v monografiích a hlavním editorem knihy Paliativní medicína pro praxi, která v roce 2022 vyšla již ve 3. vydání. Podílel se na procesu uznání paliativní medicíny jako samostatného lékařského oboru, na definování ambulance paliativní medicíny jako hrazené zdravotní služby a na projektech, které vedly k získání úhrady pro mobilní specializovanou paliativní péči a nemocniční konziliární týmy paliativní péče. Kromě klinické a „zdravotně-politické“ práce patří mezi jeho další zájmy filozofická antropologie, tj. promýšlení otázky „Co je člověk?“, lékařská etika a protestantská teologie.
MUDr. Ondřej Kopecký, MHA
Člen odborné rady
MUDr. Ondřej Kopecký, MHA
Onřej je primář Kliniky paliativní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 2021 se stal předsedou České společnosti paliativní medicíny. Dlouhodobě se věnuje rozvoji paliativních týmů v českých nemocnicích jak v rovině odborné, tak v rovině organizační a manažerské. Zásadní zkušeností pro něj byly pracovní pobyty a stáže v německých nemocnicích, zejména na paliativní klinice univerzitní nemocnice v Mnichově. V oblasti paliativní medicíny se významně zasadil o zavádění konceptu časné paliativní péče. Zvláštní úsilí vkládá do rozvoje etických a spirituálních témat v kontextu paliativní péče.
Mgr. Monika Marková
Člen odborné rady
Mgr. Monika Marková
Monika je ředitelka Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích a předsedkyně Fóra mobilních hospiců. Původně zdravotní sestra, pracovala u lůžka v prvním českém hospici Anežky České v Červeném Kostelci. Pomáhala s vybudováním lůžkového hospice v rodných Litoměřicích a po jeho otevření v únoru 2001 byla jeho vrchní sestrou. V červnu 2013 se stala ředitelkou. V roce 2000 stážovala v Hospici sv. Kryštofa v Londýně a v německých hospicích. Podílí se na vzdělávání budoucích zdravotních sester na Fakultě zdravotních studií UJEP v Ústí nad Labem. Je autorkou publikace Sestra a pacient v paliativní péči. V letošním roce obdržela od Výboru ČSPM Cenu za příkladnou praxi v paliativní péči.